Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2011 / grudzień 2011 / Znamy już Edukacyjną Gminę Małopolski 2011

Znamy już Edukacyjną Gminę Małopolski 2011

Została nią gmina Brzeźnica. Podczas III Gali „Rozwiń swoją gminę” nagrodę w imieniu zwycięskiego samorządu odebrał wójt Bogusław Antos. Dwie równorzędne trzecie nagrody w konkursie dla gmin przypadły natomiast gminie Biecz i gminie Czorsztyn.

Gala, odbywająca się 7 grudnia w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, była uroczystym podsumowaniem tegorocznej edycji Programu Edukacyjna Gmina Małopolski, w ramach którego honorowane są ciekawe inicjatywy samorządów lokalnych wspierające rozwój obywateli. Komisja Konkursowa nagradzając gminę Brzeźnica doceniła szeroką ofertę jej inicjatyw edukacyjnych, a także ich adekwatność do potrzeb i zainteresowań różnych grup odbiorców. Komisja zwróciła też uwagę, że wszystkie przedsięwzięcia zaprezentowane w pracy konkursowej zwycięzcy zostały bardzo dobrze opisane.

W ramach Programu Edukacyjna Gmina Małopolski, którego ideą jest również promowanie wśród Małopolan postawy otwartej na uczenie się, poza konkursem dla gmin organizowane są konkursy dla młodzieży: rysunkowy dla uczniów szkół podstawowych i filmowy dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimanzjalnych. Podczas środowej Gali nagrody odebrali laureaci obu z nich.

Wręczenie nagrody zwyciężczyni Konkursu Rysunkowego przez przewodniczącą jury - Danutę Nowak z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 3 w Krakowie.

W konkursie filmowym, w tym roku odbywającym się pod hasłem „Zawód z pasją", zwyciężył reportaż Sandry Jagodzińskiej i Barbary Miszczyk ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie pt. Cztery kopyta i koń, opowiadający o trenerce jazdy konnej. II miejsce zajął film Katarzyny Merchut i Pauli Gębicy z Gimnazjum w Zaczarniu pt. Zawód z pasją - kaletnik, zrealizowany w formie wywiadu z przedstawicielką tej nietuzinkowej profesji. Wyróżnienia w konkursie otrzymali natomiast: Maria Brzukała i Kinga Cichoszewska z Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu za film Piesio, którego bohaterem jest weterynarz oraz Żaneta Dziedzic i Anna Mucha z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini za film Supermen, opowiadający o Woźnym.

Warsztat dla dzieci pt. "Witajcie w naszej bajce".

W konkursie rysunkowym pt. „Kim będę za 15 lat? Moja ścieżka kariery" zwyciężyła praca Michaliny Zawadzkiej ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie, a II miejsce zajął Wiktor Cichocki ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Wilczek ze Szkoły Podstawowej nr 160 w Krakowie, Jakub Marchewka ze Szkoły Podstawowej w Paszkówce, Jan Żmuda ze Szkoły Podstawowej w Zachełmnej, Monika Rams ze Szkoły Podstawowej w Olszanie, Małgorzata Kadeja z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu, Jakub Kurczab z Zespołu Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej, Piotr Szybiński ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, Wojciech Socha ze Szkoły Podstawowej nr 123 w Krakowie, Mariola Plebanek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szynwałdzie oraz Klaudiusz Migas ze Szkoły Podstawowej w Igołomi.

Zwycięzcy konkursów filmowego i rysunkowego otrzymali czytniki e'booków, zdobywcy II nagrody - odtwarzacze mp4, natomiast wyróżnieni - nagrody książkowe. Równocześnie Szkoła Podstawowa nr 25 w Krakowie oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, które sprawowały opiekę merytoryczną nad zwycięskimi pracami, otrzymały netbooki.

Ambasadorowie Uczenia się przez Całe Życie 2011 w towarzystwie dyrektora Wincentego Janowiaka z Kuratorium Oświaty w Krakowie (pierwszy z lewej).

Po raz pierwszy w historii Programu Edukacyjna Gmina Małopolski uhonorowani zostali również nauczyciele, których uczniowie zwyciężyli w konkursach: filmowym i rysunkowym oraz w konkursie „Pociąg do biznesu", organizowanym podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011. Tytuły Ambasadorów Uczenia się przez Całe Życie otrzymali: Urszula Bułas ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie, Sylwia Szczepańska ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie oraz Bogusław Buczek z Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Oświęcimiu.

Podczas tegorocznej Gali „Rozwiń swoją gminę" odbyły się również warsztaty dla gmin, nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele samorządów lokalnych mieli okazję uczestniczyć w warsztacie pt. „Ciekawy start w dorosłe życie - projekty dla młodzieży", dla nauczycieli przygotowano dyskusję plenarną „Społeczno - technologiczne uwarunkowania współczesnej edukacji" oraz dwa warsztaty: „Multimedia w procesie dydaktycznym" i „Metody aktywizacji w kształtowaniu kompetencji kluczowych". Z kolei uczniowie szkół podstawowych brali udział w warsztacie „Witajcie w naszej bajce", a gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - w warsztacie „Jak się robi telewizję?".

Organizatorem Programu Edukacyjna Gmina Małopolski jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, zespół projektu pn. „Małopolskie partnerstwo instytucji w obszarze rynku pracy, edukacji i szkoleń". W 2011 roku instytucjami partnerskimi Programu były: Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Fundacja Rozwoju Kina, Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Filia w Gorlicach.