Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2011 / czerwiec 2011 / Dziś uczymy się z całą rodziną

Dziś uczymy się z całą rodziną

Konferencja prasowa w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie zainaugurowała I Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie.

Jej uczestnicy dali dobry przykład - postanowili zdobyć nowe umiejętności w rozgrywce „Chłopska Szkoła Biznesu", przygotowanej przez Małopolski Instytut Kultury.

Po co nam Dzień Uczenia się przez Całe Życie?

Jak pokazują badania, 60 proc. mieszkańców Małopolski pomiędzy 25. a 60. rokiem życia nie uczyło się w ostatnim czasie lub nie uczy się obecnie w żadnej formie. Na pytanie dlaczego, odpowiadają najczęściej, że nie widzą w tym większego sensu.

Tymczasem, jak przekonywał podczas konferencji Andrzej Martynuska - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, który jest koordynatorem wydarzenia, (...) zróżnicowane i dostosowane do potrzeb rynku pracy kompetencje zawodowe są podstawowym sposobem przeciwdziałania bezrobociu. Globalizacja i postęp technologiczny cały czas stawiają przed nami nowe wymagania, zapotrzebowanie na umiejętności zmienia się błyskawicznie, dlatego każdy z nas musi się uczyć przez całe życie. Jest to wyzwanie zwłaszcza dla starszego pokolenia, które do niedawna żyło w zupełnie innych warunkach, w innej rzeczywistości, nie wymagającej od ludzi aż tak dużej aktywności i aż tak szybkiego reagowania na zmiany.

Założeniem Małopolskiego Dnia Uczenia się przez Całe Życie jest zaszczepianie nowych nawyków w mieszkańcach regionu, budowanie w nich postawy otwartej na uczenie się, niezależnie od wieku i wykształcenia. Stąd hasło tegorocznej edycji Dnia: „Uczenie się łączy pokolenia".

Mamy nadzieję pokazać Małopolanom, że uczyć można się także poza szkołą, chociażby spędzając aktywnie czas wolny - mówiła Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury, który jest jednym z organizatorów Dnia Uczenia się przez Całe Życie. Dobra zabawa w gronie przyjaciół też może być nauką - dodała, prezentując ofertę przygotowaną przez Instytut. „Chłopska Szkoła Biznesu" to rozgrywka, której uczestnicy mają okazję sprawdzić się w roli kupców na XIX-wiecznym targu, gra uliczna na Starym Mieście i Kazimierzu pt. „Zrekonstruuj Czakram" oraz gra planszowa dla całych rodzin pt. „Pierścień św. Kingi" to tylko niektóre propozycje na dziś.

Zapraszamy!