Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2011 / czerwiec 2011 / Jak świętowano Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie…

Jak świętowano Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie…

8 czerwca obchodziliśmy go po raz pierwszy. Imprezy odbywały się w całym regionie i cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Mamy nadzieję, że każdy z nich przekonał się, że uczenie się może być przyjemne oraz że warto inwestować w swój rozwój.

"W Polsce mamy wielu wybitnych specjalistów, cenionych na świecie naukowców, którzy są lokomotywami postępu cywilizacyjnego, ale tak naprawdę o rozwoju społeczeństwa decyduje średnia krajowa, czyli my. Warto więc zadbać o dobre wykształcenie obywateli i zachęcać ich do ciągłego uczenia się." - tak o genezie Małopolskiego Dnia Uczenia się przez Całe Życie mówił wczoraj Andrzej Martynuska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Badania prowadzone w Małopolsce nie pozostawiają złudzeń – nie uczymy się zbyt wiele. Tylko 4,5% dorosłych mieszkańców naszego regionu korzysta z różnych form kształcenia poza systemem szkolnym, m.in. na kursach i szkoleniach. W porównaniu z Danią, która jest liderem na kontynencie i gdzie 30% dorosłych obywateli jest aktywnych edukacyjnie, nasza sytuacja wydaje się wręcz dramatyczna. Daleko nam również do średniej europejskiej – na osiągnięcie poziomu 12% będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Wydaje się, że większość badanych nie widzi związku pomiędzy podnoszeniem kwalifikacji zawodowych a poprawą swojej sytuacji na rynku pracy czy, a może przede wszystkim indywidualnej kondycji finansowej. Dlatego jak najbardziej zasadne wydaje się inicjowanie takich wydarzeń jak Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie, który jest szansą na propagowanie wśród obywateli postawy otwartej na edukację oraz pokazywanie im korzyści, jakie niesie za sobą uczenie się. Nie trzeba się bać uczenia, nie warto też traktować go jak przymusu – wielokrotnie powtarzaliśmy te słowa, starając się przekonywać Małopolan, że inwestowanie w swój rozwój osobisty i zawodowy ma sens, a przy okazji, ucząc się, można czerpać z tego wiele radości.

8 czerwca razem z nami mieszkańców Małopolski przekonywało o tym prawie 100 instytucji, które zaangażowały się w organizację tegorocznego Dnia Uczenia się przez Całe Życie. Wszystkim dziękujemy za zaufanie, jakim nas obdarzyli włączając się w to pionierskie przedsięwzięcie. Mamy też nadzieję, że za rok będą chcieli być z nami znowu, że nie stracili zapału i serca dla tej inicjatywy.

I Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie za nami. Zapraszamy za rok.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego święta.