Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2012 / grudzień 2012 / Plebiscyt „Edukacyjna Gmina Małopolski 2012” rozstrzygnięty!

Plebiscyt „Edukacyjna Gmina Małopolski 2012” rozstrzygnięty!

Gmina Łużna została Edukacyjną Gminą Małopolski 2012. II miejsce w plebiscycie zajęła Gmina Skrzyszów, III miejsce przypadło Gminie Tuchów. Tytułem Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2012 został uhonorowany powiat tarnowski.

Oficjalne ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureatom odbyło się 11 grudnia w Krakowie podczas Gali „Rozwiń swoją gminę”.

Głównym celem plebiscytu, zorganizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wspólnie z „Gazetą Krakowską”, było promowanie gmin (wiejskich i wiejsko – miejskich, obejmujących miasta do 25 tys. mieszkańców), które najaktywniej w regionie wspierają uczenie się przez całe życie swoich mieszkańców.

W pierwszym etapie urzędy gmin, szkoły i ośrodki kultury mogły zgłaszać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie ich zdaniem najciekawsze inicjatywy edukacyjne, podejmowane w danej gminie od 1 stycznia 2011 roku do 30 czerwca 2012 roku. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła plebiscytu wyłoniła 15 kandydatów do tytułu „Edukacyjnej Gminy Małopolski 2012”, na których od 12 listopada do 4 grudnia 2012 roku można było głosować na stronie www.krakow.naszemiasto.pl.

Głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy chociażby fakt, że na wszystkich kandydatów oddano w sumie prawie 32 tys. głosów, w tym Łużna otrzymała 9383 głosy, Skrzyszów – 8909 głosów, a Tuchów – 2738 głosów.

Po zakończeniu głosowania internetowego odbyło się głosowanie Kapituły plebiscytu, a suma punktów zdobytych przez poszczególne gminy w obu głosowaniach zadecydowała o wyłonieniu laureatów.

Łużna została nagrodzona za organizację cyklicznego przedsięwzięcia pn. Pogórzańskie Atrakcje Naukowe, popularyzującego nauki przyrodnicze poza dużymi ośrodkami uniwersyteckimi, głównie wśród dzieci i młodzieży. I tak na przykład tematem II edycji wydarzenia była astronomia (400 lat urodzin Jana Heweliusza), astronautyka (50 lat kosmicznych lotów załogowych) i robotyka (90 lat temu użyto po raz pierwszy słowa ROBOT). Uczestnicy mogli porozmawiać z naukowcami, samodzielnie przeprowadzić proste eksperymenty, sprawdzić się w matematycznych łamigłówkach, wziąć udział w konkursach, warsztatach, wystawach i prelekcjach. Objaśnianiem i pomocą w eksperymentowaniu zajmowało się ponad stu animatorów, m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej, Warszawskiej i Białostockiej, AGH, UJ, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Skrzyszów doceniono za projekt pn. Skrzyszowska Szkoła Muzyków, rozwijający umiejętności wokalno – muzyczne dzieci i młodzieży. Był on podzielony był na trzy etapy. Pierwszy obejmował bezpłatne lekcje gry na perkusji, gitarze (basowej, elektrycznej, klasycznej), keyboardzie, skrzypcach oraz lekcje śpiewu. W drugim etapie powstało 5 grup warsztatowych składających się z wokalisty, perkusji, skrzypiec, 2 gitar i keyboardu. Z kolei w trzecim utworzono zespół z 12 najlepszych muzyków, który ze wsparciem pozostałych uczestników projektu zaprezentował się podczas II Koncertu Charytatywnego Wójta.


 
Trzecim laureatem plebiscytu została Gmina Tuchów – organizator Wędrówek z Tuchówką. Kim jest Tuchówka i jaka jest jej historia? Od niepamiętnych czasów w dziupli starego klonu przy kościele p.w. św. Jakuba w Tuchowie mieszka sowa – puszczyk zwyczajny. W 2011 roku mieszkańcy wybrali dla niej imię podczas I imprezy maSowej: Tuchówka. Stała się ona inspiracją książki dla dzieci pt. Wędrówki z Tuchówką, czyli opowiada dzieciom sowa o tajemnicach Tuchowa, do której ilustracje wykonały dzieci z przedszkoli i osoby ze Stowarzyszenia Rodziców i Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja”. Za namową czytelników powstała druga część Wędrówek z Tuchówką, tym razem dla młodzieży i dorosłych, z ilustracjami uczniów z całej gminy. Taki był początek historii Tuchówki, która uczy i pomaga, a w przyszłości z pewnością jeszcze niejednym zaskoczy mieszkańców gminy.

Gminy - laureaci zaprezentowały się podczas Gali „Rozwiń swoją gminę”, która była również podsumowaniem konkursów organizowanych w 2012 roku przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w celu upowszechniania wśród dzieci i młodzieży postawy otwartej na uczenie się przez całe życie. Był to Konkurs Graj, doświadczaj, działaj, organizowany przy okazji II Małopolskiego Dnia Uczenia się, Konkurs dla studentów na artykuł prasowy pt. Praca: zawód czy kompetencje?, który był organizowany w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2012, Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych oraz Konkurs filmowy dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, obydwa pod hasłem Uczenie się - Lubię to! Nauczycieli, którzy opiekowali się zwycięzcami poszczególnych konkursów, wyróżniono tytułami Ambasadorów Uczenia się przez Całe Życie.