Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2013 / grudzień 2013 / Ruszył serwis internetowy "Barometr zawodów – Małopolska"

Ruszył serwis internetowy "Barometr zawodów – Małopolska"

Kogo szukają pracodawcy w Małopolsce? Czy znajdę pracę w swoim zawodzie? W jakich powiatach warto szukać zatrudnienia? Dzięki uruchomionemu właśnie serwisowi internetowemu „Barometr zawodów – Małopolska” już dziś można uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Czym jest „Barometr zawodów"?

„Barometr zawodów" to krótkookresowa (jednoroczna) prognoza zapotrzebowania na zawody w województwie małopolskim. Prognoza tworzona jest przez ekspertów w czasie tzw. paneli eksperckich, którzy klasyfikują zawody w ramach trzech grup:

  • zawodów deficytowych, w ramach których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie,
  • zawodów zrównoważonych, czyli takich, których liczba ofert pracy będzie utrzymywała się na poziomie podobnym jak w roku ubiegłym,
  • zawodów nadwyżkowych, z którymi może być trudniej na rynku pracy ze względu na ich nadmiar.

 

Co znajdę w serwisie „Barometr zawodów - Małopolska"?

Portal zawiera wyniki badania „Barometr zawodów" przedstawione w postaci map i tabel. Możemy w nim sprawdzić, jacy pracownicy poszukiwani są w danym roku w powiecie myślenickim, gdzie najlepiej szukać pracy w zawodzie archiwisty, cukiernika czy lekarza weterynarii, albo w jakim kierunku przekwalifikować się poprzez udział w szkoleniu lub kursie zawodowym. Serwis przeznaczony jest dla osób aktywnych na rynku pracy: poszukujących zatrudnienia lub chcących zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, pracowników powiatowych urzędów pracy, którzy dzięki niemu dowiedzą się, na jakie kursy wysyłać zarejestrowanych, doradców zawodowych, przedstawicieli instytucji szkoleniowych  itp. Portal pomaga zaplanować działania na rynku pracy.

Zalety serwisu

W prosty, przystępny sposób prezentuje prognozy zapotrzebowania na zawody. A prognozy te uwzględniają kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy oraz rzeczywiste przygotowania pracowników do wykonywania zawodu.

Serwis „Barometr zawodów - Małopolska" został stworzony przez Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji. Dostępny jest pod adresem www.barometr.obserwatorium.malopolska.pl.

Zapraszamy do jego odwiedzenia!

 

Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji to projekt badawczy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Realizowany jest od 2006 r. Zajmuje się prowadzeniem badań cyklicznych, jednorazowych oraz analiz małopolskiego rynku pracy. Opracowuje również nowe rozwiązania w zakresie udostępniania i rozpowszechniania informacji o rynku pracy.