Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2014 / grudzień 2014 / Bilans kompetencji branży budowlanej

Bilans kompetencji branży budowlanej

Najnowszy raport wydany przez WUP w Krakowie zawiera informacje na temat wiedzy i umiejętności poszukiwanych przez krakowskie firmy branży budowlanej.

To również analiza pokazująca, na ile technika i szkoły zawodowe ze stolicy Małopolski wyposażają swoich uczniów w kompetencje, których oczekuje rynek pracy.

Z badania  wynika, że firmy budowlane poszukują pracowników uczciwych, sumiennych, troszczących się o jakość i bezpieczeństwo pracy. Pożądana jest umiejętność organizowania własnej pracy i zaangażowanie w nią. Dobry pracownik to również ten, który chce i umie się uczyć. Jeśli chodzi o kompetencje typowo zawodowe, to najbardziej poszukiwane są osoby znające się na konstrukcjach budynków, instalacjach oraz materiałach budowlanych.

Przedstawiciele firm nie zgłaszają szczególnych zastrzeżeń do poziomu nauczania w technikach szkołach zawodowych, które uczą przyszłych budowlańców. Za to ogromnym problemem pozostaje zbyt mała liczba absolwentów, szczególnie w przypadku zasadniczych szkół zawodowych. Mimo pewnej poprawy ciągle placówki tego typu są szkołami drugiego wyboru. Często nie uruchamiają kierunków kształcenia z powodu małej liczby kandydatów. 

Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w ramach projektu „Bilans kompetencji krakowskiego ośrodka naukowego". Realizatorem przedsięwzięcia od 2012 roku jest Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ i Interdyscyplinarne Centrum Badań i Rozwoju Organizacji przy Instytucie Psychologii UJ. W 2014 roku w kręgu zainteresowań znalazła się  branża budowlana, architektoniczna oraz informatyczna na poziomie szkolnictwa wyższego oraz branża budowlana na poziomie techników i zasadniczych szkół zawodowych.

Raport z badania dostępny jest w serwisie Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji