Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2014 / grudzień 2014 / Budownictwo i architektura - jak kształcić potrzebne kompetencje? Relacja z budowlanego business lunchu w Krakowie

Budownictwo i architektura - jak kształcić potrzebne kompetencje? Relacja z budowlanego business lunchu w Krakowie

Co jest istotne przy zatrudnianiu absolwenta? Kwalifikacje czy doświadczenie? Teoria czy praktyka? Jakie są oczekiwania pracodawców odnośnie do przygotowania kandydatów do pracy? O tym dyskutowano podczas business lunchu, który 19 listopada br. odbył się w Krakowie.

Punktem wyjścia do tematyki spotkania była premiera najnowszych wyników badania Bilans kompetencji, który prowadzony jest od trzech lat na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przez Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tegoroczna edycja koncentrowała się na branży budowlanej, architektonicznej oraz informatycznej na poziomie szkolnictwa wyższego oraz branży budowlanej na poziomie techników i zasadniczych szkół zawodowych.

Podczas spotkania dyskutowano m.in. o przygotowaniu absolwentów do wykonywania obowiązków, kształtowaniu kompetencji pracowniczych absolwenta, współpracy firm, szkół i uczelni oraz o wyzwaniach. Z dyskusji wynika, iż odpowiedzialność za przygotowanie absolwenta do pracy ponosi zarówno szkoła/uczelnia, jak i pracodawca. Współpraca w tym zakresie powinna być nadal rozwijana, co zagwarantuje w przyszłości lepszy start absolwentów na rynku pracy. Zdaniem pracodawców, obok wiedzy i podbudowy teoretycznej, którą zazwyczaj absolwenci posiadają, bardzo ważne jest również to, aby byli oni samodzielni i myślący, umiejący organizować własną pracę i angażować się w wykonywanie zadań.

 

Business lunch został zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, w ramach Obserwatorium, we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Parterami wydarzenia były: Galicyjska Izba Budownictwa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli branży budowlanej i architektonicznej oraz branż powiązanych z terenu Małopolski, zawodowych szkół budowlanych, uczelni wyższych kształcących specjalistów budownictwa i architektury, organów prowadzących szkoły zawodowe, samorządu terytorialnego, publicznych służb zatrudnienia.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na profilu Facebooka Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Krakowie.

 

Prezentacje: