Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2017 / grudzień 2017 / Wietrzychowice Edukacyjną Gminą Małopolski 2017

Wietrzychowice Edukacyjną Gminą Małopolski 2017

Znamy już laureatów plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski 2017. Grand Prix tegorocznej edycji zdobyła gmina Wietrzychowice.

Wietrzychowice Edukacyjną Gminą Małopolski 2017

Gala "Rozwiń swoją gminę" w Niepołomicach, 07.12.2017 r.

Wyróżnienia powędrowały do gmin Kęty i Oświęcim, a nagroda publiczności do gminy Wojnicz.

Podczas gali "Rozwiń swoją gminę", która odbyła się 7 grudnia 2017 r. w Niepołomicach, uhonorowano również lokalnych liderów, przyznając im tytuły Ambasadorów Bilansu Kariery. Zwycięzcom gratulowali wicemarszałek Małopolski - Stanisław Sorys oraz Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. 

"W każdej z małopolskich gmin są liderzy angażujący się w wiele edukacyjnych inicjatyw, a swoim przykładem aktywizują do działania całą lokalną społeczność. Dzięki temu mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój swoich małych ojczyzn. Takie postawy należy doceniać" – mówił podczas wydarzenia Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Ideą plebiscytu Edukacyjna Gmina Małopolski jest wyłanianie i promocja małopolskich gmin najaktywniej wspierających rozwój kompetencji, kwalifikacji i zainteresowań swoich mieszkańców, prezentacja najciekawszych przedsięwzięć edukacyjnych organizowanych w regionie, a także poradnictwo zawodowe i promocja idei uczenia się przez całe życie.

Wietrzychowice – zwycięzca plebiscytu

W swoich działaniach gmina Wietrzychowice postanowiła zaakcentować edukację dzieci. Zajęcia przygotowane z myślą o najmłodszych pokazały, że nauka nie musi być wcale nudna i monotonna. A wszystko za sprawą realizacji zwycięskiego projektu "Fascynujący świat robotów – lego robotyka". Budowanie i programowanie robotów sprawiło, że nauka przedmiotów ścisłych oraz rozwijanie umiejętności technicznego, matematycznego i logicznego myślenia stały się wspaniałą zabawą. Oprócz tego typu zajęć gmina w swoich działaniach stawia na kulturalny rozwój dzieci, a także liczne inicjatywy edukacyjne i aktywności dedykowane dorosłym mieszkańcom.

"Cieszę, że konkurs organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucję Województwa Małopolskiego już na stałe wpisał się w kalendarz małopolskich wydarzeń. Każda z wyróżnionych gmin może się pochwalić imponującymi projektami, które angażują wielu mieszkańców od najmłodszych dzieci po seniorów. Wiemy przecież, że aby zachować świeżość umysłu, dobrą formę i podążać z duchem czasu powinniśmy uczyć się przez całe życie" – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Kęty i Oświęcim z wyróżnieniem

Gmina Kęty postawiła na rozwój dziecka i edukację na każdym etapie życia. Stworzenie Akademii Rodzica pozwoliło zintegrować środowiska lokalne, budować relacje międzypokoleniowe i realizować ciekawe inicjatywy edukacyjne dla najmłodszych. Dzieci rozwijały swoje pasje, które angażowały również rodziców i dziadków. Za sprawą projektu "Edukacja bez granic" młodzież miała szansę poznać kulturę Czech i integrować się ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami.

Propozycja gminy Oświęcim to nauka poprzez zabawę. Edukacyjny piknik rodzinny w Stawach Monowskich zorganizowany w ramach Małopolskiego Dnia Uczenia się i przy okazji zawodów strażackich był doskonałą okazją, by w rodzinnej atmosferze pogłębić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa, rozwoju zawodowego, edukacji oraz kształtowania ścieżki kariery. W ubiegłym roku mieszkańcy mieli także możliwość skorzystać z bezpłatnych konsultacji z doradcą zawodowym, prawnikiem, psychologiem i pedagogiem. Projekty "Mały programista, czyli nauka kodowania przez zabawę" oraz "E-mocni. Cyfrowe umiejętności, realne korzyści" to propozycje, dzięki którym zarówno dorośli, jak i dzieci doskonalili swoje kompetencje informatyczne. Inicjatywa okazała się fantastycznym sposobem na połączenie zabawy z nauką.

Wojnicz doceniony przez publiczność

Gmina Wojnicz zaprezentowała się jako miejsce przyjazne artystom. Dzieci i dorośli uzdolnieni plastycznie doskonalili swój talent malarski w Pracowni Artystycznej w Wojniczu, w ramach działających tam grupy "Złote Rączki" oraz Akademii Umiejętności. Dla popularyzacji sztuki fotograficznej i rozwoju artystycznych pasji i talentów gmina Wojnicz przy współudziale Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego FOTUM zorganizowała Wojnicki Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny. W celu kultywowania lokalnych tradycji i przekazywania ich młodemu pokoleniu gmina przeprowadziła "Dni wikliny" oraz warsztaty pisania ikon połączone z wystawą i wykładem na ich temat. Z kolei grupa teatralna "Brawo My", działająca przy publicznym przedszkolu w Wojniczu – zorganizowała przedstawienia w wykonaniu rodziców, którzy działając aktywnie w wydarzeniach placówki, mogli m.in. zaprezentować swoje aktorskie talenty.

"Gminy, które zgłosiły się do konkursu, prezentowały bardzo wysoki poziom zaangażowania w działania edukacyjne, realizowane na swoim terenie, a także dużą pomysłowość, jeżeli chodzi o zainteresowanie nimi mieszkańców gminy" – wyjaśnia Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – "Do finału zakwalifikowaliśmy 10 gmin, którym gratuluję ciekawych inicjatyw. Inne gminy zachęcam do udziału w kolejnych edycjach plebiscytu" – dodaje dyrektor Pająk.

Do finału zakwalifikowały się również gminy: Bochnia, Dębno, Sękowa, Skrzyszów, Słomniki i Trzebinia.

Ambasadorzy Bilansu Kariery

Konkurs o tytuł Ambasadora Bilansu Kariery był adresowany do sołtysów – lokalnych liderów z Małopolski, najaktywniej wspierających rozwój kompetencji, kwalifikacji i zainteresowań mieszkańców oraz działających na rzecz upowszechniania usług poradnictwa zawodowego, w tym bilansu kariery. Tytuły Ambasadorów Bilansu Kariery otrzymali w tym roku sołtysi: Małgorzata Madeja (Zarzyce Wielkie), Paweł Odrobina (Barwałd Średni), Piotr Żabecki (Brody) oraz Jan Panna (Krzeczów).

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.