Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2017 / czerwiec 2017 / Nowa wizja doradztwa w Małopolsce

Nowa wizja doradztwa w Małopolsce

5 czerwca w Krakowie odbyła się IX Konferencja "Małopolska otwarta na wiedzę". Podczas wydarzenia przyjrzeliśmy się najnowszym trendom w doradztwie zawodowym.

Nowa wizja doradztwa w Małopolsce

Konferencja "Małopolska otwarta na wiedzę", 05.06.2017

"Wraz ze zmianami na rynku pracy, zmienia się również klient, z którym styka się doradca zawodowy. Współcześnie ze znalezieniem zatrudnienia mają problem nie tylko osoby gorzej wykształcone, ale także te po studiach wyższych! Osobną kategorię stanowią pracownicy, którzy w ciągu kilku lat muszą się przebranżowić. Te i inne problemy stają się ogromnym wyzwaniem nie tylko dla publicznych służb zatrudnienia, ale też dla samorządu województwa" - podkreślał dr hab. Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.

Urzędy pracy dostosowują swoje usługi poradnictwa zawodowego do najnowszych trendów oraz zmieniających się potrzeb rynku pracy.

"Publiczne służby zatrudnienia otwierają się na osoby pracujące, potrzebujące wsparcia w określeniu własnego potencjału. Chcą one zdobyć nowe kompetencje w obecnym miejscu pracy, planują zmianę zatrudnienia lub potrzebują uporządkowania dotychczasowego doświadczenia. Z myślą o nich w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie realizujemy projekt "Kierunek Kariera", umożliwiający podsumowanie własnego dorobku zawodowego dzięki usłudze Bilansu Kariery, a także samodzielne i elastyczne dobieranie szkoleń do indywidualnych potrzeb dzięki bonom szkoleniowym" - mówił Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć popularnego ostatnio tematu personal brandingu, który omówił twórca metody Top Personal BrandingTM - Piotr Grządziel. O obecnych oczekiwaniach wobec kandydatów do pracy opowiedzieli: Monika Mostowik-Wanat, odpowiedzialna za rekrutacje w firmie Hitachi Data Systems Polska oraz Maciej Kieliszek z Exnit sp z o. o., badający rekrutacje na rynku IT. Uczestnicy wydarzenia poznali również możliwości rozwojowe dla pracowników firm - temat przybliżył Maciej Kocurek z Wszechnicy UJ.  Wyniki "Oceny sytuacji na rynku pracy" przedstawił natomiast Adam Biernat z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Dodatkowym punktem programu, który pozwolił przez chwilę uczestnikom wydarzenia przenieść się do odnowionych wnętrz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, był film pt. "Wrzuć na plus".

Konferencję podsumował panel dyskusyjny o nowoczesnej wizji i wyzwaniach dla poradnictwa z udziałem wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie - Edyty Klimowskiej-Bobuli, dyrektora Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego UMWM - Dariusza Styrny, Małopolskiej Kurator Oświaty  - Barbary Nowak oraz przedstawicielek Lee Hecht Harrison DBM - dyrektora regionalnego Ewy Solarczyk-Konik oraz konsultanta rynku pracy Katarzyny Młynarczyk.

Konferencja odbyła się w zabytkowym wnętrzu Browaru Lubicz. Wzięło w niej udział ponad 100 uczestników - decydentów, doradców zawodowych, przedstawicieli firm szkoleniowych, a także instytucji rynku pracy i edukacji, w tym zrzeszonych w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego.

Zobacz zdjęcia.

Prezentacje do pobrania: