Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2017 / czerwiec 2017 / Odwiedź odnowione Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie

Odwiedź odnowione Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie

Od 16 czerwca mieszkańcy subregionu tarnowskiego mogą korzystać z usług w odnowionym CIiPKZ w Tarnowie.

Odwiedź odnowione Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie

Briefing prasowy, Tarnów, 16.06.2017 r.

Tarnowskie centrum jest jednym z trzech w Małopolsce (oprócz Nowego Sącza i Krakowa), które pomaga nie tylko bezrobotnym, ale również pracującym mieszkańcom w lepszym pokierowaniu własnym rozwojem zawodowym, a w konsekwencji - znalezieniu lepszej pracy lub otrzymaniu awansu. Odnowioną tarnowską placówkę otworzył w piątek Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Warto zaznaczyć, że coraz częściej z usług poradnictwa zawodowego korzystają nie tylko osoby bez pracy, ale również te, które są aktywne zawodowo i szukają nowych możliwości rozwoju.

"Wraz ze zmianami na rynku pracy, zmienia się również klient, z którym styka się doradca zawodowy. Współcześnie ze znalezieniem zatrudnienia mają problem nie tylko osoby gorzej wykształcone, ale także te po studiach wyższych! Osobną kategorię stanowią pracownicy, którzy w ciągu kilku lat muszą się przebranżowić. Te i inne problemy stają się ogromnym wyzwaniem nie tylko dla publicznych służb zatrudnienia, ale też dla samorządu województwa" - podkreśla Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.

Szacuje się, że tylko w tym roku doradcy zawodowi udzielą wsparcia ponad 9 tys. osób w całej Małopolsce. W samym subregionie tarnowskim z usług doradcy skorzysta ponad 2000 mieszkańców.

W Centrum zrobisz Bilans Kariery czy stworzysz portfolio

Klientami Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej mogą być osoby szukające nowej pracy, zagrożone jej utratą, dopiero rozpoczynające swoją karierę lub wracające na rynek po dłuższej przerwie. Na jakie wsparcie mogą liczyć, kiedy zgłoszą się do centrum?

Po pierwsze - na pomoc w wykonaniu Bilansu Kariery, czyli profesjonalnej usługi podsumowania własnego dorobku zawodowego. W oparciu o niego mieszkaniec będzie miał szansę m.in. zdobyć bony na szkolenia, dzięki którym można uzyskać nawet do 87 proc. dofinansowania.

To nie wszystko - jeszcze w czerwcu we wszystkich trzech centrach odbędzie się premiera nowej usługi: warsztatów tworzenia portfolio. Portfolio to coś więcej niż CV - to osobiste archiwum zawierające dokumenty z osiągnięciami zawodowymi, edukacyjnymi, a także - jeśli wymaga tego specyfika stanowiska - przykłady prac czy opracowań autorskich. Portfolio zawiera dowody: referencje, próbki pracy, pliki video, linki do stron www, a nie jak w przypadku CV - w zasadzie deklaracje.

"Nowa jakość usług świadczonych przez WUP w Krakowie to pionierskie przedsięwzięcie na rynku pracy w całej Polsce i jestem przekonany, że ten nowy standard będzie interesującą ofertą dla każdej osoby, która chce się rozwijać w sposób przemyślany, usystematyzowany i celowy" - mówi Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i dodaje: "Doradcy zawodowi z WUP w Krakowie realizują usługi na wysokim poziomie, w przyjaznych dla klienta wnętrzach. Chcemy, aby osoby zarówno bezrobotne, jak i pracujące, miały okazję poprzez precyzyjną diagnozę określić własne kompetencje potrzebne dla siebie, dla własnego rozwoju, jak i dla pracodawców i w sposób zaplanowany zbudować swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Bardzo ważne, że robimy to nieodpłatnie, z otwarciem na mieszkańców Małopolski". 

Sytuacja na rynku pracy w podregionie tarnowskim

W maju 2017 r. w podregionie tarnowskim (obejmującym miasto Tarnów oraz powiaty: tarnowski, brzeski i dąbrowski) było zarejestrowanych 14,9 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia na koniec kwietnia wynosiła 8,4%. Prawie 60 proc. bezrobotnych zarejestrowanych w podregionie to kobiety.

W ciągu 12 miesięcy (od kwietnia 2016 do kwietnia 2017) bezrobocie w podregionie zmniejszyło się
o 17,9% - czyli prawie 4 pkt. proc. mniej niż w całym województwie (21,7%). W podregionie największy spadek zanotowano w powiecie brzeskim (spadek o 24,7%), najmniejszy - w Tarnowie (spadek o 14,7%).

Od początku roku do powiatowych urzędów pracy podregionu tarnowskiego wpłynęły 6 632 oferty pracy, z czego 63% do urzędu pracy w Tarnowie (36% ofert dotyczyło Tarnowa, 27% powiatu tarnowskiego), 21% do PUP w Brzesku i 16% do PUP w Dąbrowie Tarnowskiej.

Według informacji publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, na koniec kwietnia 2017 r. w podregionie tarnowskim było zarejestrowanych 33 599 podmiotów gospodarczych, w tym 25 558 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (76%). 95% podmiotów to firmy mikro (czyli takie, które zatrudniają do 9 pracowników). Podmioty małe (10-49 pracujących) stanowiły 4,2%, a średnie (50-249 pracujących) 0,8% wszystkich podmiotów zarejestrowanych w podregionie. 24 przedsiębiorstwa zatrudniały od 250 do 999 pracowników, a kolejne 3 przedsiębiorstwa od 1 000 pracowników wzwyż.  

Zobacz odnowione wnętrza Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej - obejrzyj film "Wrzuć na plus" (część 1 jest dostępna TUTAJ, a część 2 - TUTAJ) i zdjęcia z otwarcia.