Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
Start / Aktualności / Rok 2017 / czerwiec 2017 / Zmieniliśmy się dla Was

Zmieniliśmy się dla Was

Od tego miesiąca mieszkańcy Małopolski mogą korzystać z usług doradców zawodowych w odnowionych CIiPKZ w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Zmieniliśmy się dla Was

Briefing prasowy, Kraków, 28.06.2017 r.

Krakowską placówkę otworzył po renowacji w środę, 28 czerwca 2017 r., Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

"Rynek pracy zmienia się bardzo intensywnie, dlatego wyzwaniem jest przekwalifikowanie osób, które nie do końca odnajdują się na współczesnym rynku pracy lub które po prostu szukają nowych możliwości rozwoju. Stąd tak ważne jest inwestowanie w ciągłe podwyższanie kwalifikacji Małopolan. To właśnie w odnowionych Centrach Informacji i Planowania Kariery mają oni możliwość spotkać się z doradcą zawodowym, dzięki czemu mogą określić jak powinien przebiegać ich dalszy rozwój zawodowy. Szacujemy, że tylko w tym roku doradcy udzielą wsparcia ponad 9 tys. osób w całej Małopolsce" - mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski.

"Zmienia się profil osoby przychodzącej do doradcy zawodowego WUP w Krakowie. Dzisiaj klientami są nie tylko osoby poszukujące pracy, ale przede wszystkim osoby pracujące. Rynek pracy zasilają również pracownicy z Ukrainy. Od początku roku pracodawcy złożyli 61654 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom w okresie do 6 miesięcy. A 96% oświadczeń dotyczy obywateli Ukrainy" - informuje z kolei Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i dodaje: "Mamy produkty odpowiadające na potrzeby zarówno pracowników, jak i pracodawców. Realizujemy projekt "Kierunek Kariera" o wartości 94 mln zł, finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Uczestnicy projektu mają szansę wspólnie z doradcą zawodowym przejść Bilans Kariery i otrzymać nawet 87% dofinansowania do kursów w formie bonów szkoleniowych. Te działania przyczyniają się do umocnienia pozycji danej osoby na rynku pracy, a z drugiej strony dostarczają pracodawcom pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Środki unijne, Krajowy Fundusz Szkoleniowy dla pracodawców na rozwój pracowników, nowoczesna usługa doradcza w naszym urzędzie - to cały szereg działań, które zmieniają optykę na rynku pracy".

Na jakie wsparcie mogą liczyć Małopolanie?

Mieszkańcy naszego regionu, którzy zgłoszą się do centrum z prośbą o pomoc, mogą liczyć m.in. na wykonanie Bilansu Kariery, który jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowego dorobku zawodowego, ale daje także możliwość określenia drogi, którą powinno się dalej zmierzać w życiu zawodowym. Usługę realizują doradcy zawodowi z Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

Warto podkreślić, że w tym miesiącu we wszystkich trzech małopolskich centrach odbyła się także premiera nowej usługi, jaką są warsztaty tworzenia portfolio. Czym jest portfolio? To coś więcej niż CV - jest to osobiste archiwum zawierające dokumenty z osiągnięciami zawodowymi, edukacyjnymi, a także - jeśli wymaga tego specyfika stanowiska - przykłady prac czy opracowań autorskich. Co ważne, portfolio zawiera dowody: referencje, próbki pracy, pliki video, linki do stron www, a nie jak w przypadku zwykłego CV - w zasadzie same deklaracje.

Rynek pracy w Małopolsce

Aktualnie bezrobocie w Małopolsce jest rekordowo niskie - w maju 2017 r. w województwie zarejestrowanych było 86 817 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 6%.

Warto zaznaczyć, że poziom bezrobocia jest mocno zróżnicowany w zależności od powiatu. Najwyższe bezrobocie jest w powiecie dąbrowskim i wynosi 12,7%, najniższe – w mieście Kraków (3,3%).

W przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy (od maja 2016 r. do maja 2017 r.) bezrobocie w województwie zmniejszyło się o 21%. Skala spadków wyniosła od 10% w powiatach krakowskim i tatrzańskim do 32% w myślenickim. 

Zobacz odnowione wnętrza Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej - obejrzyj film "Wrzuć na plus" (część 1 jest dostępna TUTAJ, a część 2 - TUTAJ) i zdjęcia z otwarcia.