Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
 
« Grudzień 2017 »
Grudzień
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Pierwsze seminarium

W piątek 15 lutego w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie odbyło się pierwsze seminarium upowszechniające zrealizowane w ramach projektu „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych”. Na spotkanie to zaproszeni zostali dyrektorzy wszystkich powiatowych urzędów pracy z Małopolski. Zostali oni poinformowani o postępach prac w ramach projektu oraz wypracowanych elementach modelu.

Zaprezentowane elementy dotyczą wyboru i kierowania osób bezrobotnych do niepublicznego operatora, który będzie świadczył dla nich usługi, mające doprowadzić do zatrudnienia. Ponadto przedstawiono zaplanowany w ramach modelu minimalny katalog usług i standardów, do wykonania i przestrzegania, których zostanie zobowiązany zleceniobiorca. Omówiono również potencjalne mechanizmy motywujące i sankcjonujące, które można będzie zastosować wobec uczestników projektu.

W seminarium uczestniczyli również Louise Lawrence oraz Joel Featherman - pracownicy brytyjskiej spółki KPMG, którzy brali udział w tworzeniu rozwiązań dla brytyjskiego modelu zlecania usług doprowadzenia osób bezrobotnych do zatrudnienia. Przedstawili oni podejście do poszczególnych elementów modelu stosowane w innych krajach, głównie w Wielkiej Brytanii i Australii. Podczas spotkania przedstawione zostały także możliwości, jakie dają i ograniczenia, jakie nakładają na opracowywane rozwiązanie, polskie uwarunkowania prawne, społeczne i gospodarcze.

Podczas dyskusji wyjaśnione zostały założenia dotyczące mechanizmu płatności, nad którym właśnie trwają prace w ramach projektu. Podkreślono, że w wypracowywanym modelu kontraktowania usługi doprowadzanie osób bezrobotnych do zatrudnienia, dla operatora przewidziana jest płatność wstępna, wypłacona za wykonanie pewnych zadań organizacyjno - aktywizacyjnych. Taka forma jest niezbędna w przypadku niewykształconego jeszcze rynku podobnych usług w naszym kraju. Zdecydowanie większa część płatności przypadająca na jedną osobę bezrobotną będzie jednak wypłacana zleceniobiorcy po doprowadzeniu klienta do zatrudnienia i utrzymaniu przez niego pracy przez odpowiednio długi czas.

Seminaria upowszechniające odbywać się będą również na kolejnych etapach realizacji projektu. Najbliższe zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.