Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Sekcje
 
« Grudzień 2017 »
Grudzień
PnWtŚrCzPtSbNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 

Po konferencji „Expressu do zatrudnienia”

Przedstawiciele samorządów, powiatowych urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej oraz innych instytucji związanych z rynkiem pracy wzięli udział w konferencji „Śladami Brytyjczyków – czy to się może udać w Polsce?” Jej uczestnicy zapoznali się m.in. z założeniami projektu „Express do zatrudnienia – innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych”, wysłuchali prelekcji oraz panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia, pracodawców i środowiska naukowego.

Po otwarciu konferencji przez Andrzeja Martynuskę, Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, odczytane zostały listy wyrażające uznanie dla realizacji projektu przesłane przez Irenę Wóycicką, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Władysława Kosiniaka - Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto w pierwszej części spotkania Andrzej Martynuska, wraz z Mirosławem Proppé i Pawłem Darskim z firmy KPMG zaprezentowali podstawowe założenia projektu „Express do zatrudnienia". Prelegenci przedstawili m.in. proces tworzenia modelu zlecania usługi doprowadzenia do zatrudnienia osób bezrobotnych przez wyłoniony w przetargu podmiot niepubliczny. Model ten został wypracowany wspólnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie - lidera projektu oraz partnerów: firmę KPMG i Powiatowe Urzędy Pracy z Tarnowa, Chrzanowa, Oświęcimia, Gorlic, Dąbrowy Tarnowskiej i Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu. Wszystkie założenia modelu były również szeroko konsultowane z przedstawicielami instytucji i środowisk zaangażowanych w pomoc osobom bezrobotnym.

Po prezentacji projektu Christopher Nunn z brytyjskiego Departamentu Pracy i Emerytur przedstawił wdrażany w Wielkiej Brytanii „Program Praca" stanowiący podstawę dla przygotowanego w Małopolsce modelu. Na zakończenie pierwszej części konferencji prof. Urszula Sztanderska z Uniwersytetu Warszawskiego w swoim wystąpieniu przybliżyła zebranym temat „Lepsze dopasowanie usług prowadzących do zatrudnienia - oczekiwania związane z udziałem partnerów/operatorów prywatnych na tle zmian ustawowych".

Drugą część konferencji stanowił panel dyskusyjny zatytułowany „Wizja polskiego rynku pracy w przyszłości". Podczas dyskusji podkreślano m.in. konieczność lepszego wykorzystywania przez pracodawców doświadczenia i umiejętności starszych pracowników oraz potrzebę zmniejszenia obciążeń firm, co ułatwi im konkurowanie z zagranicznymi przedsiębiorcami. Paneliści zgodzili się także, że zjawisko długotrwałego bezrobocia nie wynika z niezaradności osób, które przez długi czas pozostają bez pracy. Dyskutując nad przyszłością, rozmówcy nie mogli także uniknąć odniesień do teraźniejszości. Jednym z mankamentów, jakie zauważają pracodawcy jest małe dopasowanie zakresu edukacji w szkołach wyższych do ich oczekiwań.

W panelu wzięli udział: Marek Benio - dr nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; Bożena Damasiewicz - przedstawiciel firmy FAKRO Sp. z o.o., dyrektor Fundacji „Pomyśl o przyszłości"; Stanisław Dydusiak - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie; Alina Paluchowska - wicedyrektor WUP w Krakowie; Grażyna Spytek - Bandurska - ekspert prawa pracy w Departamencie Stosunków Pracy i Dialogu Społecznego Konfederacji Lewiatan oraz Magdalena Szenrok - dyrektor personalny firmy NEWAG S.A. Moderatorem dyskusji i zarazem prowadzącym całe spotkanie był dziennikarz Tomasz Müller.

Na zakończenie konferencji Andrzej Martynuska podkreślił bardzo istotną rolę zarówno instytucji publicznych, jak i niepublicznych (w tym pracodawców) w zwalczaniu zjawiska długotrwałego bezrobocia i poprawianiu sytuacji na rynku pracy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Wojewoda Małopolski. Patronat medialny sprawowały „Gość Niedzielny" i „Radio Kraków".

Poniżej znaleźć można prezentacje przedstawione podczas konferencji:

http://wup-krakow.pl/aktualnosci/prezentacja-projektu-express-do-zatrudnienia/view

http://wup-krakow.pl/aktualnosci/prezentacja-the-work-programme/view

http://wup-krakow.pl/aktualnosci/prezentacja-lepsze-dopasowanie-uslug-prowadzacych-do-zatrudnienia/view